Zalety stawów z tworzywa sztucznego

Jeśli szukają Państwo sposobu na ograniczenie erozji i wzbogacenie krajobrazu, warto rozważyć stawy z tworzywa sztucznego. Są one nie tylko ekonomiczne, ale również bezpieczne dla zwierząt domowych i dzikich. Dodatkowo, można je łatwo założyć i używać do recyklingu wody.

Glony mogą blokować światło słoneczne

Jeśli Twój staw z tworzywa sztucznego jest pokryty glonami, być może nadszedł czas, aby rozważyć ich usunięcie. Nadmierny wzrost glonów nie tylko sprawia, że woda wygląda zielono, ale może również blokować dostęp światła słonecznego do dna stawu.

To zła wiadomość dla ryb i innych organizmów wodnych. Rozkład materii organicznej uwalnia do stawu dwutlenek węgla i inne szkodliwe gazy. Tlen jest niezbędny dla ryb i innych organizmów. Kiedy te poziomy tlenu spadają, ryby walczą o przetrwanie.

Aby pomóc w kontrolowaniu glonów, należy najpierw zrozumieć, jak rosną. Algi rozmnażają się przez podział komórek i zarodniki. Plankton to najczęstszy rodzaj glonów występujących w stawach. Nie mają one prawdziwych liści, łodyg ani korzeni, ale mogą rosnąć w postaci grubych mat.

Pierwszym krokiem jest ograniczenie światła słonecznego. Można to zrobić umieszczając żagiel cieniujący nad stawem. Żagle przeciwsłoneczne można nabyć w specjalistycznych sklepach z artykułami do pielęgnacji stawów. Dobrym pomysłem może być również posadzenie roślin marginalnych na obrzeżach stawu. Rośliny te skutecznie wchłaniają substancje odżywcze i stanowią źródło cienia dla okolicznych ryb.

Inną możliwością jest zastosowanie algacydów. Te środki chemiczne powinny być jednak stosowane tylko w ostateczności. Skonsultuj się z producentem, aby uzyskać instrukcje dotyczące użytkowania. Nie należy nadużywać tych środków chemicznych, ponieważ może to zaszkodzić zdrowiu stawu i dzikiej przyrodzie.

Cień może być świetnym sposobem na spowolnienie wzrostu glonów w stawie. Pływający baldachim lub hiacynt wodny mogą zapewnić źródło cienia, można też posadzić rośliny marginalne i zanurzone.

Barwnik do oczka wodnego to kolejny skuteczny środek do leczenia glonów. Zwykle ma on niebieski kolor, ale można go kupić w internecie lub w specjalistycznym sklepie z artykułami do oczek wodnych.

Są bezpieczne dla zwierząt domowych i dzikich zwierząt

Jeśli chcesz przyciągnąć dzikie zwierzęta na swoje podwórko, możesz rozważyć budowę stawu dla dzikich zwierząt. Ten rodzaj stawu ma za zadanie przyciągać ptaki i żaby. Może on również zapewnić bezpieczną wodę pitną dla owadów.

Staw dla dzikich zwierząt musi mieć co najmniej trzy stopy szerokości. Aby zbudować staw o rozsądnej szerokości, oblicz długość swojego podwórka i pomnóż ją przez 3. Innym dobrym wyborem jest naturalny staw, który możesz ukształtować, dodając wkładkę z “pudrowanej” gliny lub bentonitu sodowego.

Zwróć uwagę na to, aby stworzyć nachylone brzegi stawu. Takie nachylone boki pomogą zapewnić bezpieczne siedlisko dla ptaków i żab. Pamiętaj jednak, że niektóre psy są ostrożne wobec tego typu elementów.

Możesz łatwo stworzyć staw w kilku prostych krokach. Najpierw naszkicuj kształt stawu na papierze. Następnie obrysuj płytkie obszary za pomocą sznurka lub mączki kukurydzianej.

Należy również rozważyć wysokość stawu. Zbyt wysokie stawy mogą być niebezpieczne. Małe psy mogą nie być w stanie przeskoczyć przez duże skały i mogą mieć trudności z wydostaniem się ze stawu. Stworzenie wysokiej, skalnej granicy może również chronić staw przed małymi psami.

Istnieje kilka rodzajów pokryw do stawu, które są wykonane tak, aby zapobiec uszkodzeniu stawu przez zwierzęta. Są to zarówno pokrywy w kształcie kopuły, jak i całkowicie pionowe.

Najlepszym rodzajem pokrywy jest geowłóknina. Materiał ten jest wytrzymały i ogranicza penetrację korzeni. Inne materiały to między innymi stal lub żelazo.

Możesz również użyć siatki do oczka wodnego, aby utrzymać dzikich gości na zewnątrz. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup siatki do stawu, pamiętaj, że może ona nie być w stanie zapobiec oddawaniu moczu lub piciu przez psa w stawie.

Są one częścią strategii ograniczania erozji

Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie powodzi jest upewnienie się, że Twój dom jest zabezpieczony przed wodą. Na szczęście na rynku istnieje wiele produktów, które mogą Ci w tym pomóc. Jedną z najprostszych metod jest umieszczenie plastikowej plandeki nad fundamentem. Może to chronić przed różnymi niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Podobnym podejściem jest zainstalowanie wodoodpornego dachu. Inną dobrą opcją jest połączenie tych technik.

Sztuką jest dowiedzieć się, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla Twojej sytuacji. Na przykład, możesz zainstalować bardziej tradycyjny materiał dachowy nad plastikową plandeką, ale możesz być zmuszony do wymiany tego pierwszego na slicker po incydencie lub dwóch. Dobrze jest też zadbać o to, by plandeka nie miała na sobie zbyt dużego ciężaru, najlepiej równomiernie rozłożonego.

Są łatwe do założenia

Możesz stworzyć łatwy w utrzymaniu staw na swoim podwórku, niezależnie od pory roku. Na rynku dostępne są różne gotowe zestawy stawowe. Ale zanim kupisz jeden, powinieneś najpierw wiedzieć, co chcesz zrobić ze swoim stawem. W zależności od stylu krajobrazu, możesz potrzebować różnych materiałów i akcesoriów.

Jedną z opcji do rozważenia jest zastosowanie elastycznych wkładów. Są to kawałki materiału, które można przycinać, aby dopasować je do kształtu stawu. Ich wadą jest to, że mogą być drogie. Są one jednak idealne do zintegrowania stawu z krajobrazem.

Innym rodzajem linera jest HDPE. Ważą one mniej niż folie EPDM i są bardziej odporne na przebicie. Ich żywotność wynosi do czterdziestu lat.

Alternatywnie można wybrać elastyczne wykładziny wykonane z polichlorku winylu (PVC). W przeciwieństwie do HDPE, PVC nie jest tak ciężki jak wykładziny EPDM. Jednak jego żywotność jest ograniczona przez ekspozycję na promieniowanie UV.

Jeśli planujesz napełnić staw rybami, powinieneś sprawdzić wykładzinę przed zakupem. Większość wkładów z EPDM i PVC nie jest oddychająca. Oznacza to, że zawarte w nich substancje chemiczne ulegają rozkładowi pod wpływem słońca. Jeśli więc planujesz mieć staw z rybami, powinieneś wybrać podkład, który jest również oddychający.

Aby mieć pewność, że wyściółka jest bezpieczna dla ryb, należy wybrać wyściółkę, która jest produkowana specjalnie do stawów. Jest to syntetyczna guma, która została zaprojektowana tak, aby była odporna na rozdarcia i ultrafiolet.

Oprócz EPDM i PVC, można również zdecydować się na wkłady z LDPE lub włókna szklanego. Ich zaletą jest to, że są łatwe w montażu i mogą się rozszerzać w zależności od objętości stawu.

Mogą być częścią systemu recyklingu wody szarej

Woda szara jest łagodną formą ścieków, pochodzącą z czynności domowych. Nie jest toksyczna i może być ponownie wykorzystana na wiele sposobów. W rzeczywistości jest to skuteczny sposób na oszczędzanie słodkiej wody i zmniejszenie zanieczyszczenia.

Używanie wody szarej do nawadniania roślin lub krajobrazu jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomiczne. Poza tym ma potencjał, aby zmniejszyć presję na publiczne zasoby wody.

Jednakże, aby zmaksymalizować korzyści z ponownego wykorzystania wody szarej, należy pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Jednym z najważniejszych jest wiedza, jakich produktów używać. Istnieją pewne naturalnie występujące materiały, które mogą usunąć zanieczyszczenia w ich śladach, podczas gdy inne nie mogą.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest skategoryzowanie swoich źródeł wody. Na przykład, wiadro może być używane do spłukiwania toalety lub łapania prysznica.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest jakość zaopatrzenia w wodę. Jakość Twojej wody jest dużym czynnikiem w składzie wody szarej. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o składniki odżywcze.

Różne czynniki przyczyniają się do jakości Twojej wody szarej, takie jak styl życia i armatura. Niektóre z bardziej powszechnych zanieczyszczeń to bakterie, wirusy i toksyny.

Podobnie, ilość rozpuszczonych materiałów wpływa na przewodnictwo elektryczne wody szarej. Wysoka przewodność wskazuje, że w wodzie jest dużo rozpuszczonego materiału.

Podczas gdy nie zawsze jest możliwe ponowne wykorzystanie wody szarej, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów. Na przykład, możesz skierować szarą wodę z pralki do toalety. Możesz również ponownie wykorzystać wodę szarą w architekturze krajobrazu.

Wreszcie, możesz wykorzystać przetworzoną szarą wodę do nawadniania. Choć nie zastąpi ona wody pitnej, jest doskonałym źródłem wody bogatej w składniki odżywcze.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Wycieczki na narty - czy Słowacja będzie dobrym wyborem?
Czytaj Dalej

Wycieczki na narty – czy Słowacja będzie dobrym wyborem?

Słowacja to jeden z naszych sąsiadów, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z walorów turystycznych, jakimi dysponuje ten kraj. Większość osób, które pragną solidnie odpocząć, marzy o wyjeździe do Ameryki Południowej, Azji czy Afryki, jednak w rzeczywistości wiele atrakcyjnych państw mamy na wyciągnięcie ręki. Oznacza to, że nie ma konieczności opuszczania Starego Kontynentu, aby zrelaksować się w towarzystwie malowniczych krajobrazów. Jeżeli jesteś fanem gór i uwielbiasz jazdę na nartach, to Słowacja powinna być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Czytaj Dalej

Zalety i wady fotowoltaiki

Istnieje wiele korzyści z zastosowania fotowoltaiki. Niektóre z nich to niski koszt, wysoka niezawodność i bezpieczeństwo. Ale są…